Qeveria e Kosovës formon komision ekzekutiv për zhvillimin e sistemit të arsimit

Aktuale

Qeveria e Kosovës formon komision ekzekutiv për zhvillimin e sistemit të arsimit

Më: 26 janar 2022 Në ora: 11:08
Qeveria e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fjalën e tij para kabinetit të tij qeverisës, ka folur për punën e qeverisjes për këta nëntë muaj.

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar të gjitha projektligjet për vitin 2022.

Shefi i ekzekutivit, Albin Kurti, ka kërkuar miratimin e planit strategjik dhe operacional të qeverise së tij. Ai ka thënë se ky projekt është instrumenti kryesor për zbatimin politik për të zbatuar programin qeverisës 2022-2025, që sipas tij reflekton angazhimin për të dëshmuar punën e qeverisë.

Ai ka propozuar themelimin e komisionit ekzekutiv për zhvillimin e sistemit të arsimit.

“Propozoj të themelohet komision ekzekutiv për zhvillimin e sistemit të arsimit në vend. Komisioni do të ketë përbërje, kryeministrin, ministren e arsimit, Arbëre Nagavci. Komisioni mund të themelojë Task-forcë lidhur me sistemin e arsimit aftësimit profesional”, ka thënë ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat