Zemaj për Kurtin: Akrobat e magjistar politik të cilit i ka humbur rruga në oborr

Aktuale

Zemaj për Kurtin: Akrobat e magjistar politik të cilit i ka humbur rruga në oborr

Më: 27 janar 2022 Në ora: 11:51
Armend Zemaj

Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se Qeveria Kurti edhe një herë po i trajton profesionistët shëndetësorë me lëmoshë me vazhdimin e 10 përqindëshit, dhe ka shprehur mungesë konsistence në parandalimin dhe përhapjen e virusit.

Në seancën e jashtëzakonshme ku po debatohet për gjendjen me pandeminë në Kosovë, Zemaj tha se kryeministri Kurti është politikan akrobat me qeveri akrobate, për të cilët thotë, se i ikin thelbit të çdo problemi që i kanoset vendit.

“Profesionistët shëndetësorë po i trajton edhe një herë me lëmoshë. Nxjerrin masa joadekuate dhe shprehin mungesë konsistence në parandalimin dhe përhapjen e virusit. Kujdes nuk ka fare në shkolla, krijon mungesa të testimit në shkolla dhe fëmijëve tanë. E ul buxhetin për Ministrinë e Shëndetësisë, mungesën e barnave, largon nga puna profesionistë shëndetësorë, s’ka koordinim fare me komunat e vendit e as shtetet përreth”.

“Kjo Qeveri s’ka problem t’i hedh në plegra vaksinat edhe atëherë kur na duhet më së shumti. Po kontribuon që profesionistët të ikin jashtë vendit si kurrë më parë. Kjo qeveri nuk bën përjashtim me këtë sjellje jokorrekte, i bëjmë thirrje: guxo, provo për të dëgjua, provo për të mësuar dhe për të punuar”.

Tutje, Zemaj e quajti Kurtin politikan akrobat dhe magjistar që i ka humbur rruga në oborr.

“Paralajmërimet tona prej ditësh që varianti Omicron kërcënon edhe Kosovën u injorua krejtësisht. Sot kur situata është alarmante, Qeveria ka vetëm një zgjidhje, izolimin, ndryshe kryefjala e një qeverie të paaftë. Zoti na ruajt nga paaftësia e Qeverisë. Po i bën qytetarët fajtorë që kanë besuar në mashtrimin e vet që e ka krijuar dhe plasuar, ne e kemi ditur që se magjistar s’është, por politikan akrobat me qeveri akrobate që i ikën thelbit të çdo problemi që i kanoset vendi. Magjistar politik që nuk i ka humbur shkopi magjik, por rruga në oborr”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat