KOSTT-i: Pagesa për rrymën në veri na solli në prag të falimentimit

Aktuale

KOSTT-i: Pagesa për rrymën në veri na solli në prag të falimentimit

Më: 28 janar 2022 Në ora: 20:16
Ilustrim

Operatori i Sistemit të Transmisionit dhe Tregut (KOSTT) është ankuar se pagesat që po i bën për energjinë elektrike që shpenzohet në veri të Kosovës e kanë çuar kompaninë në prag të falimentimit.

Kështu kanë thënë nga KOSTT-i në komentet që i kanë dërguar në raportin konsultativ të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë për propozimin për tarifa të reja të energjisë.

Sipas KOSTT-it, në pjesën veriore përgjatë vitit 2021 është shpenzuar rrymë në vlerë prej 40 milionë e 849 mijë e 659 euro.

“Nga Qeveria e Kosovës janë mbuluar rreth 7,673,462 milionë euro, pjesa tjetër prej 33,176,197 euro është mbuluar nga buxheti i KOSTT sipas udhëzimeve të Parlamentit të Kosovës. Si rrjedhojë, Bilanci i Suksesit të kompanisë me 31 dhjetor 2021, paraqitet negativ, pra me humbje rreth 25 milionë euro”.

“Të gjitha parashikimet financiare për vitin 2022 me skenarët ku obligimi i mbulimit të humbjeve në pjesën veriore i mbetet KOSTT pa të hyra për këtë kosto, e sjellin kompaninë në prag të falimentimit në tremujorin e parë të vitit 2022”.

KOSTT ka kërkuar nga ZRrE-ja që urgjentisht t’ia largojë obligimin e mbulimit të humbjeve në pjesën veriore të Kosovës nga Licenca për Operatorin e Sistemit të Transmetimit ose të gjejë një mekanizëm tjetër të mbulimit të kësaj kostoje.

KOSTT mes tjerash ka thënë se gjendja financiare në kompani është jashtëzakonisht e rënduar.

“Nëse vazhdohet ky trend, parashikimet financiare e vendosin kompaninë në prag të falimentimit në tremujorin e parë të këtij viti. KOSTT kërkon nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë që gjatë procesit të vendosjes së të hyrave dhe kostove për këtë vit të merret parasysh ndër të tjera edhe likuiditeti i kompanisë”, thuhet ndër të tjera në komentin e KOSTT dërguar ZRrE-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat