E anuloi pjesëmarrjen, por Kurti shkon në Forumin e Diplomacisë në Antali

Aktuale

E anuloi pjesëmarrjen, por Kurti shkon në Forumin e Diplomacisë në Antali

Më: 11 mars 2022 Në ora: 23:46
Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti e kishte anuluar pjesëmarrjen në Forumin e Diplomacisë në Antali, por megjithatë ai do të jetë pjesë e tij.

Kurti do të jetë prezent në ditën e fundit të këtij forumi, ku do të jetë gjithashtu pjesë e panelit të diskutimit me temë “Përfaqësimi i ndryshimit”.

Shefi i qeverisë e kishte anuluar pjesëmarrjen në ditën e parë dhe hapëse të këtij forumi, ku ishte planifikuar të merrte pjesë në hapjen e tij krahas krerëve të shteteve të ndryshme të botës, të realizonte disa takime bilaterale dhe të merrte pjesë në darkën e shtruar nga presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Në njoftimin e qeverisë thuhet se arsyeja e anulimit të pjesëmarrjes ishte situata e krijuar nga rritja e çmimeve të produkteve bazike dhe nevojës për marrjen e masave nga qeveria.

Albin Kurti, sot, bashkë me ministren e Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock, mori pjesë në inaugurimin e Parkut të Erës në Selac dhe Bajgorë, të cilin e vlerësoi si investim strategjik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat