Ky është Delegacioni nga Shtëpia e Bardhë, që do të vijë nesër në Kosovë

Aktuale

Ky është Delegacioni nga Shtëpia e Bardhë, që do të vijë nesër në Kosovë

Më: 17 mars 2022 Në ora: 22:30
Presidenti amerikan, Joe Biden.

Zyra e Presidentes së Kosovës, ka njoftuar se nesër nga ora 15:00, një delegacion i Shtëpisë së Bardhë do të pritet nga Presidentja Vjosa Osmani. Presidenca nuk ka dhënë sqarime lidhur me natyrën dhe arsyet e kësaj vizite.

“Në orën 15:00, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim një delegacion nga Shtëpia e Bardhë”, thuhet në njoftimin e shkurtër të Presidencës.

Sipas burimeve, zyrtarët amerikanë që do të jenë pjesë e delegacionit të Shtëpisë së Bardhë e që do të priten nga Presidentja Osmani janë:

Elizabeth Sherwood-Randall - asistente e Presidentit të SHBA’së për Siguri Kombëtare

Curtis Reid - Drejtor i Lartë për Çështje Multilaterale në kuadër të Këshillit të Sigurisë Kombëtare

Hillary Hurd – Këshilltare e Lartë në Këshillin për Siguri Kombëtare

Holly Holzer - Koordinatore e Departamentit të Shtetit për Përpjekjet e Zhvendosjes nga Afganistani (CARE)

Ky delegacion do të jetë i shoqëruar edhe nga Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier si dhe Këshilltarja për Ekonomi Politike në Ambasadën e SHBA-së në Kosovë, Amy Carnie.

Zyra e Presidentes së Kosovës, po ashtu, ka njoftuar që nesër nga ora 16:10, Presidentja Vjosa Osmani Sadriu do ta pres në takim edhe Kancelarin e Austrisë, Karl Nehammer.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat