​Presidenca: Procesi i përzgjedhjes së Kryeprokurorit duhet të jetë kredibil

Aktuale

​Presidenca: Procesi i përzgjedhjes së Kryeprokurorit duhet të jetë kredibil

Më: 13 prill 2022 Në ora: 18:45
Foto ilustrim

Zyra e Presidentes më 8 prill ka pranuar propozimin nga Këshilli Prokurorial mbi propozimin për emërimin e Kryeprokurorit të Shtetit dhe ka nisur analizimin e fakteve dhe rrethanave që ndërlidhen me këtë proces, ka thënë për KosovaPress këshilltari për Media i Presidencës Bekim Kupina.

Ai ka bërë të ditur se presidentja Vjosa Osmani është në komunikim me palët e interesit dhe se ajo në ditët në vijim do të takohet me përfaqësuesit e organizatave që kanë monitoruar procesin e përzgjedhjes se Kryeprokurorit, për të dëgjuar vërejtjet e tyre mbi mbarëvajtjen e këtij procesi.

“Presidentja nënvizon se procesi i përzgjedhjes së Kryeprokurorit duhet të jetë kredibil dhe me integritet të plotë për të siguruar që besimi i qytetarëve ndaj Prokurorisë se Shtetit nuk dëmtohet. Po ashtu, presidentja ka theksuar se kandidati i propozuar duhet të plotësojë të gjitha kërkesat ligjore, duke përfshirë edhe atë të integritetit”, ka thënë Kupina duke shtuar se për veprimet e mëtutjeshme opinioni publik do të njoftohet me kohë.

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK), pas një procesi disa javor ku garuan disa kandidatë, votoi në mënyrë unanime Blerim Isufaj, për Kryeprokuror të Shtetit dhe e rekomandoi atë për dekretim te presidentja.

Procesi i përzgjedhjes së tij u kundërshtua nga shoqëria civile që monitoruan procesin, duke rekomanduar që i tërë procesi i përzgjedhjes dhe emërimit të Kryeprokurorit të ri të Shtetit të anulohej dhe të përsëritej, që të evitoheshin shkeljet procedurale dhe defektet e evidentuara.

I menjëhershëm ishte edhe reagimi i drejtuesit të Zyrës së BE-së në Kosovë, i ambasadorit amerikan dhe atij gjerman.

Ambasadori amerikan Jeff Hoevenier tha se prezenca e përfaqësuesve të ambasadës gjatë seancës së 6 prillit, ku KPK-ja në mënyrë unanime nominoi Blerim Isufajn për postin e kryeprokurorit të Shtetit, nuk duhet të shihet si mbështetje e SHBA-së për këtë proces.

Kritikat u hodhën poshtë menjëherë nga Këshilli Prokurorial i Kosovës, i cili në reagimin për publikun tha se procesi i përzgjedhjes së kryeprokurorit të shtetit ishte plotësisht legjitim.

Ndryshe, pas përzgjedhjes së kryeprokurorit të shtetit nga Këshilli Prokurorial i Kosovës, ai duhet të dekretohet nga presidentja Vjosa Osmani. Kryeprokurori aktual i shtetit, Aleksandër Lumezi pas shtatë vjetësh në këtë post, më 21 prill 2022 përfundon mandatin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat