Gjoshi: PDK e fton Kurtin që të bëhet i pari që heq dorë nga të qenit veteran i rrejshëm

Aktuale

Gjoshi: PDK e fton Kurtin që të bëhet i pari që heq dorë nga të qenit veteran i rrejshëm

Më: 15 prill 2022 Në ora: 15:54
Blerand Stavileci dhe Blerim Gjoci

Partia Demokratike ka mbajtur një konferencë për media, për siç kanë thënë ata, ‘diskriminimet që po u bëhen disa kategorive të rëndësishme shoqërore’, pas vendimit për ndarjen e lëmoshave dhe pagës minimale.

“Investimi më i madh i qeverisë sot, është investimi në pabarazi”, tha anëtari i kësaj partie, Blerand Stavileci, duke sugjeruar që paga minimale të jetë më e lartë se 300 euro.

“Qeveria, në vend të mbështetjes meritore – zgjodhi lëmoshën, në vend të ndihmës për të papunët – zgjodhi diskriminimin dhe harrimin e tyre, në vend të barazisë sociale – zgjodhi thellimin  e hendekut të pabarazisë sociale”, u shpreh tutje Stavileci.

Në këtë konferencë foli edhe anëtari tjetër i kësaj partie, Betim Gjoshi, i cili tha se paga minimale i përjashton tërësisht veteranët.

“Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vazhdojnë të mbesin të diskriminuar, përbuzur dhe të ofenduar. Përbuzja dhe ofendimi bëhen edhe më të rënda kur vijnë nga ata që drejtojnë institucionet e shtetit”, tha Gjoshi.

“Të gjithë do të përfitojnë nga rritja e pagës minimale, por jo edhe ushtarët e UÇK-së, të cilët nuk e braktisën kurrë Kosovën, as në kohët më të rënda. Veteranët po braktisen nga kjo Qeveri, e cila që nga fillimet e saj ka pranuar hapur se nuk pranon dhe nuk njeh rëndësinë e UÇK-së”, u shpreh tutje ai.

“PDK propozon që Qeveria të ndaj pagë për veteranët së paku me vlerën e njëjtë të asaj minimale”.

Gjoshi tha se PDK i bën thirrje qeverisë që të nis menjëherë pastrimin e listës së veteranëve dhe kategorizimin e saj, pasi sipas tij, me këtë hap do të largoheshin mashtruesit nga historia e UÇK-së.

“PDK e fton kryeministrin Kurti që të bëhet i pari që heq dorë nga të qenit veteran i rrejshëm. Si mund ti thotë veteran vetes pa e veshur kurrë uniformën e UÇK-së”, u shpreh Gjoshi.

“Nëse ai tërhiqet, shembullin mund ta ndjekin edhe të tjerët që nuk e meritojnë këtë status”, përfundoi Gjoshi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat