Ramush Haradinaj i shqetësuar për këtë vendim të Kurtit, kjo është kërkesa e tij urgjente

Aktuale

Ramush Haradinaj i shqetësuar për këtë vendim të Kurtit, kjo është kërkesa e tij urgjente

Më: 19 prill 2022 Në ora: 14:48
Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj në një konferencë për media tha se shprehen të shqetësuar se qeveria po vazhdon me mbajt të bllokuar gazjellesin Shkup – Prishtinë.

Ai tha se kryeministri po e bllokon jo vetëm një gazjellës, por po e bllokon një projekt amerikan dhe me këtë vendim të tij po i rrezikon marrëdhëniet me partnerët strategjikë të Kosovës.

Haradinaj u shpreh se refuzimi i një projekti strategjik amerikan e bjen më afër Rusinë dhe Serbinë.

“Jemi të shqetësuar se qeveria po vazhdon me mbajt të bllokuar gazjellesin Shkup – Prishtinë, një projekt ky amerikan, përderisa e tërë Evropa po kalon nga gazi rus në atë të lëngshëm amerikan, veçanarisht pas takimit të presidentit Biden me presidentin e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Ne jemi të shqetësuar se përse kryeministri po e bllokon jo vetëm një gazjellës, por po e bllokon një projekt amerikan dhe me këtë vendim të tij po i rrezikon marrëdhëniet me partnerët strategjikë të Kosovës, nuk e dimë a është i vetëdijshëm kryeministri se me këto vendime  ai po e rrezikon sigurinë e vendit”.

“Refuzimi i një projekti strategjik amerikan e bjen më afër Rusinë dhe Serbinë, prandaj edhe kërkesa për rikthimin urgjent të gazsjellësit është e një rëndësie jetike për Kosovën dhe nuk është thjeshtë punë gazi dhe e disa gypave”, u shpreh Haradinaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat