Hasani: Raporti i Dick Mart-it nuk është shfrytëzuar nga institucionet e Kosovës

Aktuale

Hasani: Raporti i Dick Mart-it nuk është shfrytëzuar nga institucionet e Kosovës

Më: 18 maj 2022 Në ora: 22:04
Nait Hasani

Ish-ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Nait Hasani tha se raporti i senatorit Dick Marti nuk është shfrytëzuar nga institucionet e Kosovës.

Sipas tij, Institucionet kosovare do të duhej ta shfrytëzonin më mirë raportin e senatorit zviceran.

“Institucionet e shtetit të Kosovës raportin e Dick Martit është dashur ta aktualizojnë t’i shkruajnë Bashkësisë Ndërkombëtare për presionet dhe të gjitha ato që janë bërë me pagesa dhe kërcënimet e Dick Martit që ua lë fajin shqiptarëve edhe njëherë për të rritur presionin atje “, tha ai.

Tutje Hasani deklaroi se Gjykata Speciale është gjykatë e të fortëve.

“Nuk është gjykatë e drejtësisë  është gjykatë e të fortëve. Kjo gjykatë është relativë që jep mundësi kinse me kriju besimin të shqiptarët në Kosovë “, tha ai.

Kurse sa i përket çështjes se a është dashur ta themelojë Kuvendi i Kosovës apo Këshilli i Sigurimit, Gjykatën Speciale, Hasani tha se Kombet e Bashkuara nuk do ishin marrë me këtë çështje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat