Tha se LDK u formua nga Lidhja Komuniste- i vjen një kundërpërgjigje e fortë: Me të akuzu Bardhyl Mahmuti për komunizëm...

Aktuale

Tha se LDK u formua nga Lidhja Komuniste- i vjen një kundërpërgjigje e fortë: Me të akuzu Bardhyl Mahmuti për komunizëm...

Më: 19 maj 2022 Në ora: 14:36
Bardhyl Mahmuti

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së, Bardhyl Mahmuti ka thënë se thotë se LDK u formua nga strukturat e Lidhjes Komuniste të Jugosllavisë.

Gjatë një interviste televizive, Mahmuti ka deklaruar se LDK, është një transformim i strukturave të Lidhjes Komuniste të Jugosllavisë në një forcë politike të caktuar.

“Strukturat e Lidhjes socialiste të popullit punonjës kanë qenë në çdo fshat në çdo bashkësi lokale, në çdo lagje dhe me automatizëm dorëzohen librezat e tyre partiake dhe kaluan në LDK”, theksoi ai. Ky proces i transformimit të saj ka qenë një proces pozitiv sepse ndërprehet ajo formë e perceptimit të strukturave politike të Kosovës si pjesë e strukturave që lidheshin me Jugosllavinë”, ka thënë Mahmuti.

Këto deklarata kanë nxitur reagime të shumta në radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe përkrahësve të presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova.

Analisti Nexhat Haziri, në një postim në Facebook, ka shkruar se LDK-në e Ibrahim Rugovës nuk e vlerëson dikush si Bardhyl Mahmuti.

Ai theksoi se Mahmuti me deklaratën për LDK-në dhe politikën e viteve të 90-ta u mundua ta manipulojë opinionin.

“LDK-në e Ibrahim Rugovës nuk mund ta vlerëson dikush si Bardhyl Mahmuti, të cilin qytetarët shqiptarë në MV e kanë refuzuar estetikisht në çdo proces zgjedhor. Si një mashtrues ordiner, karakteristikë kjo e marksist-leninisteve, Bardhyl Mahmuti në një paraqitje televizive mbrëmë, u mundua ta manipuloijë opinionin sa i përket zhvillimeve politike të viteve te ‘90-ta në Kosovë. Me të akuzu Bardhyl Mahmuti për komunizëm, është e njejtë si me të akuzu Shefqet Krasniqi për radikalizem islamik (n.h)”, është shprehur ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat