Prestreshi: Ndaj ministrit Murati të veprojë prokuroria dhe AKI, pasi që ky i fundit zbuloj sekret shtetërorë

Aktuale

Prestreshi: Ndaj ministrit Murati të veprojë prokuroria dhe AKI, pasi që ky i fundit zbuloj sekret shtetërorë

Më: 19 maj 2022 Në ora: 18:50
Valon Prestreshi dhe Hekuran Murati

Ish-kryetari i  Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi ka deklaruar se ministri i Financave, Hekuran Murati sapo shpalosi një sekret shtetëror gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës.

Ai në një postim në Facebook shkroi se Murati ra nën grackën e deputetit të PDK-së, Abelard Tahiri, duke folur kështu për Fondin e Sigurisë së FSK-së.

“Abelearti tha, jap dorëheqje nëse janë mbledhur mbi 2 milion. Hekurani tha, Jep dorëheqje, sepse janë mbledhë”, shkroi ai.

Sipas tij, një deklaratë e tillë është zbulim i informacionit të klasifikuar. Madje, Prestreshi kërkoi që Agjencia Kosovare e Inteligjencës dhe Prokuroria të vihen në lëvizje ndaj ministrit Murati.

“AKI dhe prokuroria duhet të ndërmerr të gjitha masat e nevojshme kundër zbulimit të sekretit shtetëror”, përfundoi ai.

Të enjten, deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri dhe ministri Hekuran Murati janë përplasur mes vete në seancën e Kuvendit të Kosovës.

Ishte shefi i deputetëve të partisë më të madhe opozitare i cili tha se nëse janë mbledhur dy milionë euro në Fondin e Sigurisë, atëherë “unë jap dorëheqja nga pozita e ligjvënësit”.

Për këtë, njeriu që ruan kuletën e shtetit iu përgjigj se ta dorëzojë mandatin e deputetit, pasi sipas tij, Tahiri bën shpifje të tilla.

“Ai nuk do të duhej të merrej si autoritet, pasi është dëshmuar nga e kaluara se çdo herë ia huq. Kemi parë gjatë fushatave të kaluara, vazhdimisht e pati përmend se janë sekuestruat diku 20 milionë euro, si material apo pasuri, por pastaj pati dalë që as 1 milion, po 300 mijë. Meqënëse mund të thirret në imunitetin e deputetit, pra bën edhe shpifja të tillë”, tha Murati.

“Sa i përket Fondit Sigurisë, ju ftoj që sot të jepni dorëheqje dhe ta shohim a po i qëndroni fjalës. Nuk e them unë sa është, mirëpo nuk është ajo që e thatë ju. Dorëzojeni dorëheqjen së pari. Qëndroni fjalës deri në fund. Mund të iu tregojmë privatisht”, deklaroi Murati në Kuvendin e Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat