Hoti: Çfarë sekreti shtetëror janë vendimet e ZRRE-së për tarifat energjetike

Aktuale

Hoti: Çfarë sekreti shtetëror janë vendimet e ZRRE-së për tarifat energjetike

Më: 23 maj 2022 Në ora: 12:05
Avdullah Hoti

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar pas raportimit të Bordit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti pa prezencën e medieve.

Sipas tij, kjo praktikë e raportimeve me dyer të mbyllura për çështje të zakonshme duhet të nalet.

“Pse raportimi i ZRRE-së në Komisionin për Ekonomi duhet të jetë me dyer të mbyllura?!  Pse publiku duhet privohet nga informatat për veprimet e ZRRE-së në përballje me krizën energjetike?!  Çfarë sekreti shtetëror janë vendimet e ZRRE-së për tarifat energjetike?!”, ka shkruar Hoti.

“Publiku ka të drejtë të informohet plotësisht. ZRRE-ja nuk është AKI, e as Polici apo FSK, të cilat sipas ligjit duhet t’i klasifikojnë informatat”, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat