Këta janë emrat e 15 personave të arrestuar për 73 kg drogë në Ferizaj

Aktuale

Këta janë emrat e 15 personave të arrestuar për 73 kg drogë në Ferizaj

Më: 24 maj 2022 Në ora: 11:50
Gjërat e konfiskuara

Policia e Kosovës gjatë ditës së djeshme ka konfiskuar 73 kilogramë drogë të llojit heroinë, para të gatshme, telefona dhe vetura, në tri lokacione në rajonin e Ferizajt. Në lidhje me rastin janë arrestuar 15 persona.

Media ka mësuar se 9 nga ta janë shtetas kosovarë ndërsa 6 të tjerë janë shtetas turk. Po ashtu mosha më e re e te arrestuarve është 20 vjeç.

Lidhur me ta, Prokuroria Themelore në Ferizaj, ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit në afat prej 30 ditësh nga Gjykata Themelore në Ferizaj ndaj të pandehurve S.Sh., A.D.,V.N.,S.D., A.Sh., B.H., S.Sh., S.H., M.Sh., Z.S., F.D., M.Y., A.D., H.I., dhe S.Y.,(shtetas të Republikës së Turqisë), të cilët me vendim të Prokurorit të Shtetit gjenden nën masën e ndalimit 48 orësh.

Ata janë:

1.            Selman Shabani 20 vjeçar

2.            Atik Shabani 22 vjeçar

3.            Samir Hyseni 24 vjeçar

4.            Murat Yalmaz 28 vjeçar

5.            Valdrin Neziri 30 vjeçar

6.            Faruk Diri 33 vjeçar

7.            Avdulvehap Diri 39 vjeçar

8.            Sylejman Yuruk 40 vjeçar

9.            Halit Irez 41 vjeçar

10.          Zafer Serkan 44 vjeçar

11.          Sefedin Drenjani 44 vjeçar

12.          Besim Hyseni 49 vjeçar

13.          Mufail Shabani 52 vjeçar

14.          Sahit Shabani 55 vjeçar

15.          Afrim Drenjani 56 vjeçar

Sipas kërkesës së Prokurorisë, ekziston dyshimi i bazuar se që nga muaji nëntor 2021 deri më 23 maj 2022, të pandehurit duke vepruar si anëtar të grupit, kanë poseduar me qëllim të shitjes, gjashtëdhjetë e shtatë (67) kilogram narkotik të llojit heroinë, të cilën fillimisht si lëndë të parë e kanë marrë në Iran e pastaj përmes Turqisë e kanë sjellë në Republikën e Kosovës, me çka kryen veprën penale “Blerja, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe naloge” nga neni 267 par 2 lidhur me nenin 275 par 1 nën par 1 .1 të KPRK-së .

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat