“Atentati ndaj Rugovës”/ Tregon Adnan Merovci: Na ra kavanozi me turshi para këmbëve, mendova që ishte...

Aktuale

“Atentati ndaj Rugovës”/ Tregon Adnan Merovci: Na ra kavanozi me turshi para këmbëve, mendova që ishte...

Më: 24 maj 2022 Në ora: 21:43
Adnan Merovci dhe Ibrahim Rugova

Njeriu i afërt i ish-presidentit Rugova, Adnan Merovci ka rrëfyer për një atentat që i është bërë ish-presidentit Ibrahim Rugova në ditën kur janë mbajtur zgjedhjet e para parlamentare dhe presidenciale në Kosovë.

Mervoci ka treguar se si një familje serbe e ka gjuajtur Rugovën me një kavanoz 12 kilogramësh me turshi nga banesa në Lakrishtë, aty ku jetonte ish-presidenti.

“Janë 30 dëshmitar, dëshmitari i parë që e ka parë është Anton Kolaj që tash është në Gjermani, dhe dëshmitarë të tjerë janë Alush Gashi e dy vëllëzërit e tij. Në hyrje të banesës së Rugovës në Lakrishte, ka shkruar ‘Shqiptari i mirë është vec ai i vdekuri’.  Kur jemi kthy në Lakrishtë, dy metra pa hy aty, tash unë e di cka na ka ra, na ka ra dicka gjys metre përpara dhe kom mendu që është bomb, e aty ka rënë një kavanoz I 12 kg me turshi prej katit, që unë I kam bërë tani të gjitha analizat, edhe e di se cila familje, serbe pra ka qenë”, tha Merovci.

Tutje ai tha se Rugova më kurrë nuk ka jetuar në atë banesë, që nga ajo ditë.

“Ai nuk e ka bërë mirë llogarinë kur duhet me lëshu që me i rënë Rugovës, unë e kom marr Rugovën, bile ai në shaka thotë ma isha në zor prej Adnanit se desh m’i thej eshrat. Unë hyra në një hymje ku ish errët e nuk disha qa na pret. Ky ishte një attentat klasik. Atë natë Rugova ska flejt në atë banesë, e atë banesë kurrë nuk e ka parë më me sy”, tha Merovci.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat