Këto ngjarje do të zhvillohen të mërkurën në vendin tonë

Aktuale

Këto ngjarje do të zhvillohen të mërkurën në vendin tonë

Më: 25 maj 2022 Në ora: 00:07
Foto ilustrim

Sindikata e infermierëve të Kosovës dhe stafi mbështetës protestojnë para objektit të Ministrisë së Shëndetësisë. (Ora 09:00-10:00)

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) organizon diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një dialog që nuk po lëviz!” (Hotel “Sirius” Prishtinë, ora 9:30)

Komisioni për Buxhet shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtarë jo-ekzekutiv të BQK-së. (Kuvendi i Kosovës, salla C-203, ora 10:00)

Mbahet konferenca përmbyllëse e projektit “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”, të financuar nga UNMIK dhe realizuar nga OJQ “Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi – INJECT”. (Hotel “Emerald”, Prishtinë, ora 10:00)

Komisioni për të Drejtat e Njeriut diskuton mbi zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. Të ftuar përfaqësues të Organizatës Save the Children. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 10:00)

Mbahet konferenca e projektit YourJob i OJQ Caritas Kosova, ku do të prezantohet i raporti i punës trevjeçare të projektit. (Hotel “Afa” Prishtinë, ora 10:00 - 12:30)

Mbahet Kuvendi i pestë zgjedhor i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Salla e kuqe, hotel “Grand”, Prishtinë, ora 11:00)

Protestë e punëtorëve të Lotarisë së Kosovës. (Para Qeverisë së Kosovës, ora 11:30).

Mbahet edicioni i 21-të i panairit ndërkombëtar EXPOKOS. Hapja solemne bëhet nga zëvendëskryeministri Besnik Bislimi. (Qendra e Prishtinës, pranë Pallatit të Rinisë, ora 11:00)

Drejtoria komunale e Mirëqenies Sociale organizon kampanjën “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge”. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00-14:00, nga ora 13:15 kësaj ngjarjeje do t’i bashkohet edhe kryetari Përparim Rama)

Universiteti “Ukshin Hoti” ndan titullin “Dr. Honoris Causa”, për Christopher S. Hyland për angazhimin dhe kontributin e rëndësishëm në kauzën e Pavarësisë së Kosovës. (Universiteti “Ukshin Hoti” Prizren, ora 13:00)

Mbahet takimi i Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike. (Kuvendi i Kosovës, salla N-303, ora 14:00)

Instituti Kombëtar Demokratik (NDI) organizon debatin me temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithëpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re Prishtinë, ora 14:00-16:00)

Mbahen konferencat për media të dy skuadrave finaliste të Kupës së Kosovës:

Ora 14:00 – Konferenca e FC Drita (Selia e FFK-së)
Ora 15:00 – Konferenca e FC Llapi (Selia e FFK-së)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat