Presidentja Osmani uron Laurën e Akilin: Ky është imazhi i Kosovës në botë

Aktuale

Presidentja Osmani uron Laurën e Akilin: Ky është imazhi i Kosovës në botë

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 20:17
Vjosa Osmani

Kosovës sot iu shtuan edhe dy medalje të reja nga garat në Lojërat Mesdhetare Oran 2022.

Xhudistja, Laura Fazliu, arriti ta fitojë medaljen e artë në kategorinë deri në 63 kilogramë, kurse xhudisti, Akil Gjakova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë deri në 73 kilogramë.

Fazliu e mposhti në finale xhudisten spanjolle Cristina Cabana Perez, kështu duke ia siguruar Kosovës medaljen e dytë të artë në Lojërat Mesdhetare Oran 2022, kurse Akil Gjakova ishte në garë për medaljen e bronztë, ku edhe e fitoi atë kundër xhudistit italian, Manuel Lombardo.

Me të arritur këto suksese të mëdha, tani ka reaguar edhe presidentja e Kosovës , Vjosa Osmani, e cila përmes një postimi në “Facebook” tregoi se ky sukses është imazhi i Kosovës.

“Ky është imazhi Kosovës në botë.

Sot, si çdo ditë tjetër, çikat e djemtë tanë po ia zbardhin fytyrën vendit dhe po shkruajnë historinë e re të Kosovës. Edhe një e artë iu shtua xhudos. Atë e fitoi Laura Fazliu, çika e artë e Kosovës. Të lumtë, Laura!

Ndërsa, Akili ynë, si çdoherë tjetër na bëri rishtas krenarë, duke e fituar medaljen e bronztë, kësaj radhe. Faleminderit, Akil!”, shkroi Osmani në “Facebook”.

Me dy medaljet e fituara sot, Kosova deri tani numëron plot pesë medalje të fituara në edicionin e 19-të të Lojërave Mesdhetare, që po mbahen në Oran të Algjerisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat