Deputetja e VV-së paralajmëron një vendim të ri për trotinetët elektrikë

Aktuale

Deputetja e VV-së paralajmëron një vendim të ri për trotinetët elektrikë

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 15:52
Fitore Pacolli

Deputetja e Vetëvendosjes, Fitore Pacolli, ka njoftuar se po hartohet një ligj që do të rregullojë përdorimin e trotinetëve elektronikë, meqë së fundi po raportohen lëndime të shumta që po shkaktohen nga përdorimi i tyre.

“Çdo ditë po raportohet për aksidente dhe lëndime serioze që po shkaktohen nga përdorimi i trotinetëve elektrikë. Akoma nuk kemi ligj që rregullon përdorimin e trotinetëve elektrikë, por Komisioni për Mjedis, bashkë me Policinë e Kosovës dhe Ministrinë e Mjedisit, po punon në plotësim-ndryshimin e Ligjit për Rregullat e Trafikut Rrugor. Grupi punues e ka draftuar një nen të veçantë që rregullon përdorimin e trotinetëve. Shumë shpejt projektligji do të dërgohet në seancë”, ka shkruar Pacolli.

Deputetja thotë se prindërit duhet të jenë të kujdesshëm që të mos ua lejojnë fëmijëve përdorimin e trotinetëve në rrugë.

“Ashtu siç edhe mjekët po konstatojnë, lëndimet nga trotinetët mund të jenë serioze, prandaj prindërit duhet të kujdesen që fëmijët e tyre të mos dalin në rrugë me trotinete”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat