Vetëvendosje kundërshton shkarkimin e Bordit të ZRRE-së, thotë se nuk ka arsye

Aktuale

Vetëvendosje kundërshton shkarkimin e Bordit të ZRRE-së, thotë se nuk ka arsye

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 14:34
Mimoza Kusari-Lila

Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës pritet të hidhet në votim propozimi i Lidhjes Demokratike të Kosovës për shkarkimin e Bordit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë.

Deri sa ka gjetur përkrahje nga Partia Demokratike e Kosovës për shkarkimin e këtij bordi, ishte Lëvizja Vetëvendosje ajo që ka kundërshtuar propozimin e LDK-së, duke bërë të ditur se do të votojë kundër shkarkimit të Bordit të ZRRE-së.

Shkarkimin e Bordit të ZRRE-së e ka kundërshtuar edhe kryetarja e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Jeta Statovci.

Në anën tjetër, shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka deklaruar se VV-ja është kundër shkarkimit të Bordit të ZRRE-së për shkak se nuk janë ofruar arsyetime të bindshme për një vendim të tillë.

Nuk e ka pasur arsyetimin e bindshëm që duhet të ndërtohet në një rrethanë të tillë, kur brenda më pak se një viti kërkohet shkarkimi i Bordit që është emëruar po nga ky Kuvend. Në Ligjin për Rregullatorin e Energjisë parashihen saktësisht situatat kur krijohen kushtet për shkarkimin e bordit”, ka thënë Kusari-Lila.

Kujtojmë se deputetët e opozitës kanë ofruar arsyet pse mbështesin shkarkimin e Bordit të ZRRE-së, ku kanë thënë se ky bord e ka vënë Kuvendin në lajthitje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat