Prokuroria kërkon dënimin e arkitektit të Komunës së Prishtinës, mbrojtja lirimin e tij

Aktuale

Prokuroria kërkon dënimin e arkitektit të Komunës së Prishtinës, mbrojtja lirimin e tij

Më: 8 gusht 2022 Në ora: 12:09
Foto ilustrim

Prokuroria Themelore e Prishtinës po kërkon dënimin e arkitektit të Komunës së Prishtinës, Gëzim Ferizi, i cili po akuzohet për keqpërdorim me leje ndërtimore, ndërsa mbrojtja po kërkon lirimin e tij nga akuza.

Këto deklarime u dhanë në seancës e së hënës në fjalën përfundimtare nga prokurorja Dulina Hamiti dhe mbrojtësi i të akuzuarit Ferizi, avokati Skender Musa.

Fjalën përfundimtare prokurorja Hamiti e ka dorëzuar me shkrim, ndërsa gjatë elaborimit të saj ajo tha se mbetët në tërësi pranë aktakuzës së ngritur dhe se me administrimin e provave është vërtetuar se i akuzuari ka kryer veprën penale e cila i vihet në barrë.

Në anën tjetër avokati Musa e ka dorëzuar me shkrim fjalën përfundimtare, duke thënë se gjithçka në këtë çështje penale është në kundërshtim me dispozitat ligjore të kodit të procedurës penale.

Ai tha se prokuroria nuk e ka hetuar fare këtë çështje, por sipas tij, është bazuar vetëm në vendimin e Kuvendit Komunal të Prishtinës të 29 korrikut 2005 për miratimin e planit rregullativ të Matit 1.

“Në nenin 4 te këtij vendimi thuhet se të gjitha planet para ekzistuese nga data e hyrjes në fuqi të këtij vendimi anulohen, çka do të thotë se dispozitivi i aktakuzës është në kundërshtim me dispozitat ligjore, statutin e komunës, ligjin për ndërtim sepse plani rregullativ është akti kryesor që parasheh zonat që janë te përfshira për ndërtim të lartë dhe që lejohet rregullimi i parcelave pavarësisht se a janë prona publike apo private”, shtoi ai.

Tutje sipas tij, aktakuza ka të meta ligjore për vetë faktin se në dispozitiv të aktakuzës thuhet se i është shkaktuar dëm Komunës së Prishtinës e që kjo sipas avokatit Musa nuk është vërtetuar me asnjë fakt.

Ndër të tjerash, i njëjti shtoi se Komuna e Prishtinës ka deklaruar se nuk është palë e dëmtuar.

Shpallja e aktgjykimit për këtë çështje do të bëhet nesër, më 09 gusht 2022.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prishtinë, të ngritur më 25 janar 2018, Gëzim Ferizi, në cilësinë e inxhinierit të arkitekturës në Drejtorinë e Urbanizmit në Prishtinë, ka keqpërdorur detyrën e tij zyrtare, me ç’rast Komunës së Prishtinës i kishte shkaktuar dëm të konsiderueshëm material.

Sipas aktit akuzues, i akuzuari Ferizi kishte nxjerrë dy aktvendime të lejeve ndërtimore, por që pjesa tekstuale nuk përkonte me pjesën grafike.

Ai akuzohet se më 22 mars 2013, kishte përpiluar aktvendimin e parë të lejeve ndërtimore për ndërtimin e objekteve afariste në objektin “A” dhe “C” në lagjen “Mati 1”, në Komunën e Prishtinës, ku investitor në këtë objekt është Latif Brajshori.

Kurse, sipas aktakuzës, më 10 qershor 2013, kishte nxjerrë aktvendimin e dytë për lejen e ndërtimit për objektin “B”, po në këtë lagje, ku investitor është “NNH Morina Ib”.

Në aktakuzë thuhet se pjesa tekstuale e lejes ndërtimore nuk përputhet me pjesën grafike, e që në pjesën grafike, sipas aktakuzës, kishte përfshirë edhe ngastrën kadastrale 741/14, e cila rrugë evidentohet në emër të Komunës së Prishtinës.

Në bazë të aktakuzës, kjo rrugë kishte qenë rrugë publike e pakategorizuar, ndërsa me anë të këtyre lejeve, u ishte mundësuar investitorëve ndërtimi i objekteve afariste. /BetimipërDrejtësi

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat