Bislimi kërkon lejen e Osmanit për ta nënshkruan marrëveshjen IPA 2021, jep detaje për zbatimin e MSA

Aktuale

Bislimi kërkon lejen e Osmanit për ta nënshkruan marrëveshjen IPA 2021, jep detaje për zbatimin e MSA

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 11:43
Besnik Bislimi

Presidentes Vjosa Osmani i është kërkuar autorizimi për nënshkrimin e Marrëveshjes Financiare IPA 2021 ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian (BE).

Kërkesa është bërë në mbledhjen e Qeverisë, nga zëvendëskryeministri Besnik Bislimi.

Me këtë rast ai ka thënë se është e rëndësishme që kjo marrëveshje të nënshkruhet sa më shpejt.

Ai ka njoftuar gjithashtu kabineti qeveritar edhe për zbatimin e Programit për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit gjatë periudhës prill-qershor 2022

Sipas tij, plani përfshin 233 masa ku deri në fund të qershorit janë zbatuar, ka vonesa të vogla te 7 masa., 5 masa nuk kanë filluar ende zbatimin dhe sqaroi se janë një mori masash në zbatim e sipër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat