​Kurti: Për 14% janë rritur të hyrat në Doganë, për dy herë e gjysmë janë rritur konfiskimet

Aktuale

​Kurti: Për 14% janë rritur të hyrat në Doganë, për dy herë e gjysmë janë rritur konfiskimet

Më: 12 gusht 2022 Në ora: 11:22
Foto nga takimi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se në Doganat e Kosovës për 14% janë rritur të hyrat në këtë periudhë të vitit, derisa u shpreh se konfiskimi dhe sekuestrimit është rritur për 2 herë e gjysmë.

Këto deklarimet shefi i ekzekutivit i bëri pas vizitës që zhvilloi në Doganën e Kosovës, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ku u pritën nga drejtori i përgjithshëm i Doganës së Kosovës, Agron Llugaliu.

Kurti derisa u shpreh i kënaqur me të arriturat e këtij institucioni, ofroi mbështetje për Doganën e Kosovës.

Kryeministri i Kosovës tha se studimet kanë treguar se edhe koha e zhdoganimit ka shënuar progres dhe kjo është e rëndësishme për investitorët e huaj dhe ekonominë e vendit.

Kurti: Konfiskimi dhe sekuestrimi është rritur për 2 herë e gjysmë

Për gati 14% janë rritur të hyrat në këtë vit, krahasuar me vitin e kaluar me periudhën e njëjtë, por është interesante që përderisa në vitin e kaluar kemi pasur konfiskime sekuestrime në përmasën prej 2 milionë euro, në të njëjtën periudhë sivjet kemi 5 milionë euro. Pra, dy herë e gjysmë është rritur konfiskimi e sekuestrimi për periudhën e njëjtë me këtë vit, krahasuar me vitin e kaluara. Të hyrat e gjithëmbarshme për vitin 2021, janë mbi 30% më shumë sesa në vitin 2020 dhe është tejkaluar projeksioni për afër 10%. Edhe besueshmëria te qytetarët e republikës për Doganat e Kosovës është rritur. Në vitin e kaluar ka qenë diku mbi 18% më e ulët besueshmëria sesa në këtë vit dhe kjo është një sukses shumë i madh”, u shpreh Kurti.

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati tha se luftimi i kontrabandës ka shënuar progres dhe ky është mesazh për të gjithë kontrabandistët se tashmë një gjë e tillë nuk është e mundshme.

Murati theksoi se po punojnë në rikthimin e terminaleve doganore që do të jenë në shërbim të bizneseve.

Murati: Sekuestrimet janë bëtë çështje ditore, është mesazh se kontrabanda nuk është e mundur

Institucioni i Doganave të Kosovës është tepër i rëndësishëm sa i përket gjenerimit të të hyrave për shtetin e Kosovës, sidoqoftë ka edhe funksionin tjetër që është ofrimi i sigurisë për qytetarët, pra produktet që hyjnë në Republikën e Kosovës duhet të jenë të sigurta, për më tepër duhet ë sigurohemi që hyjnë përmes kanaleve zyrtare e kjo nënkupton luftimin e kontrabandës çdo cep të vendit. Siç e keni parë edhe ju tashmë zëniet e produkteve të tyre, sekuestrimet, konfiskimet janë bërë çështje pothuajse e përditshme, përderisa në të kaluarën rrallë herë është dëgjuar për to. Kjo është mesazh për ata që provojnë me bë kontrabandë, është mesazh se tashmë nuk është e mundshme një gjë e tillë dhe iu kushton shumë më shtrenjtë sesa të kalojnë nëpër kanalet zyrtare”, deklaroi Murati.

Kurse, drejtori i përgjithshëm i Doganës së Kosovës, Agron Llugaliu u shpreh se Dogana vazhdon të ketë një performancë pozitive, krahasuar me vitin e kaluar.

Llugaliu: Këtë vit kemi mbledhur 14% më shumë të hyra se viti i kaluar

Dogana vazhdon të ketë një performancë pozitive krahasuar me vitin e kaluar sikur në fushën e të hyrave që tani për tani po mbledhim 14% më shumë sesa viti i kaluar, kjo kur kemi parasysh se viti i kaluar ka qenë jashtëzakonisht pozitiv në trendet në krahasim me vitet paraprake. Gjithashtu, e kemi njoftuar kryeministrin edhe për rezultatet që kemi në mbrojtjen e shoqërisë dhe përpjekjet e përbashkëta me institucionet tjera të zbatimit të ligjit”, theksoi Llugaliu. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat