Kurti në takime në Bruksel, Molliqaj: Ai është përcaktuar për Asociacionin

Aktuale

Kurti në takime në Bruksel, Molliqaj: Ai është përcaktuar për Asociacionin

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 22:13
Dardan Molliqaj

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, ka thënë para takimit mes Kurtit dhe Vucicit se kryeministri kosovar është përcaktuar për Asociacionin me komuna serbe(ASK).

Kurti ka qenë kundërshtar i madh i ASK-së sa ka qenë në opozitë dhe madje i kishte vënë emrin serb “Zajednica” në mënryë që ta paraqiste sa më ulët që është e mundur. Molliqaj thotë se paqe mes popujve nuk ka nëse formohet ASK-ja, ndërsa ai beson që Kurti tanimë është përcaktuar përë këtë.

“Edhe paqe mes popujve edhe ASK nuk ka. Siç duket Kryeministri Kurti është përcaktuar për Asociacion. Organizimi shoqëror e institucional në baza etnike dëmton të ardhmen e qytetarëve pavarësisht etnisë”, shkruan Molliqaj.

“Korniza e këtij dialogu nuk ka destinacion mirëqenien e qytetarëve. Çdo marrëveshje që krijon realitet të ri në baza etnike në Kosovë është absolutisht i papranueshëm dhe do të kundërshtohet”, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat