Si po ndihen shqiptarët e veriut, pas porosive të Stoltenbergut?

Aktuale

Si po ndihen shqiptarët e veriut, pas porosive të Stoltenbergut?

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 00:18
Foto ilustrim

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s pati takim me presidentin serb, Aleksander Vuçiq, gjatë ditës në Bruksel, ku theksoi se NATO-ja do t’i shtojë forcat e saj në veri nëse është e nevojshme.

Ai po ashtu i tha liderit serb se nëse rrezikohet stabiliteti i Kosovës, KFOR-i është i gatshëm të ndërhyjë.

Andaj për atë se si po ndihen shqiptarët e veriut pas këtyre porosive të Stoltenbergut, ka folur për Klan Kosova, Skënder Sadiku, zëvendëskryesues i asamblesë komunale në veri, i cili tha se pret që nesër të arrihet marrëveshje gjithëpërfshirëse në mes palës kosovare e asaj serbe, pasi siç tha ai, komunitetet që jetojnë në pjesën veriore të vendit janë lodhur me situatat e krijuara atje.

“Dashtë zoti që prej nesër të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse që i duhet veriut të Kosovës, i duhet stabilitet, normalitet gjithë komuniteteve që gjendemi në veri, jemi të lodhur. Të gjithë jemi në pritje, të gjitha komunitetet dhe shpresoj që do të gjendet zgjidhje”, ka thënë Sadiku.

Ai tha se shpreson që pas këtij takimi, të mos flitet më për reciprocitet por për tema siç tha ai, normale.

Ky normalitet i duhet Evropës që të merret me telashe që janë veç me qytetarë e jo me gjëra banale që jemi marrë për një kohë të gjatë. Shpresoj që dita e nesërme të jetë ditë kthyese, shpresoj që në shtator të mos ketë tema të reciprocitetit por tema normale”, ka shtuar ai.

Sipas tij, qytetarët në veri kohëve të fundit kanë qenë të tmerruar pas trazirave në këtë pjesë të vendit.

“Ka pasur më shumë trauma se dëme në këto trazira. I kemi përjetuar të këqijat me alarme.. Ka pasur alarme me autoambulanca. Kanë dalë i kanë tmerruar qytetarët. Është tmerruese të dëgjohet alarmi në kohë paqeje. Asnjë banor i Mitrovicës nuk ka qenë i relaksuar këto ditë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat