“Njeri i sëmurë!”/ Vjen reagimi i ashpër ndaj Vuçiqit: Ja pse po e kërcënon Kosovën me luftë!

Aktuale

“Njeri i sëmurë!”/ Vjen reagimi i ashpër ndaj Vuçiqit: Ja pse po e kërcënon Kosovën me luftë!

Nga: A.M Më: 24 shtator 2022 Në ora: 17:32
Aleksandër Vuçiq

Analisti Skënder Mulliqi ka reaguar ashpër pas deklaratave të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq ndaj NATO-s në Këshillimin e Sigurimit të OKB-së.

Ai në një postim të Facebook, Vuçiqin e cilësoi si njeri të sëmur, i cili nuk ka as forcë dhe as guxim të nis një luftë të re.

Sipas Mulliqit, deklaratat Vuçiqit janë vetëm broçkulla politike, asgjë tjetër, përcjell “Bota sot”.

Postimi i plotë

Aleksandër Vuçiqi është një njeri i sëmur. Ky njeri edhe udhëtoi për në Amerikë së bashku me sëmundjën e tij. Shumë baglojë për të bindur botën demokratike se NATO, kishte bombarduar gabimisht, Serbinë e kriminelit Millosheviq në luftë me Kosovën. Vuçiq në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, u përpoq të jetë orator i mirë me ide të vjetra shoviniste serbe. Ky fjalimin e tij utopik e euforik e vetë quajti fjalim epokal. E akuzoi NATO-n se e ka bombarduar një shtet sovran, duke “harruar’ ky kriminel i vjetër dhe ri, për gjenocidin që kishte shkaktuar Serbia në Bosnjë dhe në Kosovë. Ky pasardhës i çetnikizmit në fakt nuk tha asgjë të re, pos broçkullave politike. Edhe Vuçiq si Putini, ka kërkuar mobilizim, por çka i duhet se? Serbia nuk ka guxim dhe as nuk ka forcë për luftë të re. Vuçiqit i kanë mbetur vetëm kërcënimet ndaj Kosovës për ta plotësuar egon e sëmur të tij. Dobësi e këtij njeriu, është se truri moti i ka huqur. Serbia ka retarduar, se të retarduar e ka edhe kreun e saj, por hiq pa të retarduar nuk po tregohet as populli serb, që kurrë nuk u distancua nga idetë serbomëdha të Kishës Ortodokse Serbe, dhe Akademisë si kreatore të politikave fashiste, si ajo për Botën serbe… Ky është mobilizim për vetëvrasje të re, njëjtë siç e kishte bërë dikur dhe përjetuar Millosheviqi, me rastin e shpërbërjes së ish-Jugosllavisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat