Reagon ​DASH: Qëllimi ynë çrrënjosja e korrupsionit nga Ballkani Perëndimor

Aktuale

Reagon ​DASH: Qëllimi ynë çrrënjosja e korrupsionit nga Ballkani Perëndimor

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 15:23
Ned Price

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Amerikan, Ned Price ka deklaruar në një konferencë për shtyp se një nga qëllimet kryesore është çrrënjosja e korrupsionit nga Ballkani Perëndimor. Dhe një nga mjetet për ta arritur këtë, sipas DASH, janë sanksionet.

“Pra, një nga qëllimet tona kur bëhet fjalë për Ballkanin Perëndimor është të punojmë me qeveritë dhe të punojmë me njerëzit e rajonit për të synuar, për të hequr dhe çrrënjosur korrupsionin. Dhe sanksionet janë një mjet i rëndësishëm për ta bërë këtë. Ne e shpallëm dhe Thesari njoftoi sanksionet këtë mëngjes ndaj një prokuror të përgjithshëm të shtetit i cili ishte përfshirë në akte korrupsioni. Ne kemi dhënë informacion në atë deklaratë. Thesari mund të ketë informacion shtesë në lidhje me bazën për atë përcaktim. Dhe sanksionet do të mbeten një mjet i rëndësishëm – një mjet i rëndësishëm, jo i vetmi mjet i rëndësishëm, por një mjet i rëndësishëm – kur bëhet fjalë për rajonin dhe bëhet fjalë për qëllimin tonë, qëllimin që ne ndajmë me qeveritë dhe njerëzit në rajonin e rrënjosjes nga korrupsioni”, tha Price.

Zëdhënësi i DASH deklaroi më tej se Ballkani Perëndimor është një rajon dinamik dhe atraktiv edhe për Rusinë dhe Kinën. Sipas Price, SHBA është e interesuar për të qenë partnerja e Ballkanit Perëndimor.

“Epo, nuk ka dyshim që Ballkani Perëndimor është një rajon dinamik që është tërheqës për vendet në mbarë botën. Sigurisht, është tërheqëse për arsye të ndryshme si për PRC ashtu edhe për Rusinë. Ne besojmë – dhe kjo është pika që kemi bërë publikisht dhe në angazhimet tona private me vendet e Ballkanit Perëndimor – se interesat tona të përbashkëta dhe vlerat tona të përbashkëta përbëjnë predikatin për një marrëdhënie që në shumë mënyra është unike dhe e dallueshme nga vizionet e një marrëdhënieje që Rusia ose PRC do të kishin për rajonin. Pra, pavarësisht nëse është zhvillim, qoftë siguri, qoftë ekonomik, qoftë ndihma humanitare, ne e kemi bërë shumë të qartë dëshirën tonë për të qenë partnerë me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe për t'i pasur të dyja në mënyrë implicite – dhe në disa raste, në mënyrë eksplicite – gjithashtu ishte shumë e qartë se çfarë – partneriteti që ne sjellim dallon nga marrëdhëniet që vende si të dy ju përmendët do të kërkonin të kishin në rajon”, tha Price.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat