Kurti: Pas 1 nëntorit, targat tjera përveç RKS, do të jenë të paligjshme

Aktuale

Kurti: Pas 1 nëntorit, targat tjera përveç RKS, do të jenë të paligjshme

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 16:21
Albin Kurti

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për barrikadat e krijuara në veri të vendit gjatë vitit të kaluar, në pikat kufitare Bërnjak e Jarinjë.

Ai në një intervistë për median zvicerane “Republik”, thotë se Policia e Kosovës që nga korriku i vitit të kaluar e këtë vit është sulmuar mbi 40 herë, teksa për barrikadat e krijuara konsideron se është i lumtur që s’pati viktima, transmeton Klankosova.tv.

“Më 31 korrik u ngritën 13 barrikada, 9 prej tyre në më pak se 10 minuta. Bandat kriminale që janë pjesë e strukturave ilegale në veri të lidhura me Beogradin i krijuan ato. Qëllimi i tyre ishte të mbronin individë të armatosur pas. Situata ishte shumë e rrezikshme dhe e tensionuar. Mund të jemi të lumtur që nuk ka pasur vdekje”.

“E dini çfarë është interesante? Nga prilli i vitit të kaluar dhe këtë gusht, forcat speciale të Kosovës arrestuan 71 persona në veri: 33 shqiptarë, 26 serbë të Kosovës, 6 serbë nga Serbia, 3 romë, 2 boshnjakë dhe një goran”.

“Krimi i organizuar është multietnik dhe ndërkufitar. Strukturat ilegale të Serbisë në veri të Kosovës padyshim që kanë një problem me policinë tonë që t’i godasë ato. Në luftën kundër rrugëve të kontrabandës, laboratorëve të drogës dhe minierave ilegale të Bitcoin-it, policia jonë është sulmuar vazhdimisht, vetëm këtë vit dhe vitin e kaluar mbi 40 herë. Janë pikërisht këta kriminelë që ngritën barrikadat në korrik. Disa janë në listat e sanksioneve të SHBA”, ka thënë Kurti.

Kreu i ekzekutivit, mes tjerash, ka folur edhe për ndryshimin e targave të Serbisë në RKS, duke dhënë verdiktin se nga 1 nëntori të njëjtat do të jenë të paligjshme.

“Ne po punojmë shumë që serbët në Kosovë të kalojnë në targat e Kosovës. Sepse vetëm ata janë të ligjshëm në këtë shtet. Tani ia kam shtrirë dorën popullit. Kushdo që regjistron tavolinën e tij deri më 31 tetor nuk paguan as taksa dhe as tarifë regjistrimi për mjetin. Kjo është shumë tërheqëse për serbët në Kosovë. Pikërisht për këtë po bëjnë presion strukturat ilegale. Por ka ende kohë të mjaftueshme për të riregjistruar panelet tuaja”.

“Pas datës 1 nëntor, këto shenja do të jenë të paligjshme dhe ne do të veprojmë në përputhje me ligjet tona”, tha Kurti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat