Frank Wisner: “Modeli i dy Gjermanive” është i duhuri për zgjidhje në bisedimet Kosovë-Serbi

Aktuale

Frank Wisner: “Modeli i dy Gjermanive” është i duhuri për zgjidhje në bisedimet Kosovë-Serbi

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 17:24
Frank Wisner

Përfaqësuesi i ShBA-së në bisedimet për pavarësinë e Kosovës, Frank Wisner, beson se “Modeli i dy Gjermanive” do të ishte zgjidhja më e mirë për një marrëveshje Kosovë-Serbi.

“Pozicioni im prej kohësh është se ndryshimi i kufijve në Ballkan ka marrë fund dhe që nuk janë të hapur për diskutim. Besoj dhe kam besuar që prej kam qenë i përfshirë direkt në negociatat në mes të Kosovës dhe Serbisë në vitin 2007, ku modeli i dy Gjermanive ishte përgjigja ndaj rrethanave për arsye të thjeshtë”, ka thënë Wisner për Zërin e Amerikës.

“Mua nuk më duket që Serbia ka të ngjarë ta njohë pavarësinë e Kosovës, dhe në të njëjtën kohë, interesi më i mirë për Kosovën është nisja e ndërtimit të marrëdhënieve me Serbinë, që hap bashkëpunim ekonomik dhe zgjeron këndvështrimin për progresin e Ballkanit drejt BE-së”.

“Prandaj për këto arsye, “Modeli i dy Gjermanive” nuk është i përkryer, por që përmbajtja është e mirë”.

Wisner ka thënë se pushtimi i Ukrainës nga Rusia nuk do të ndryshojë asgjë në bisedimet Kosovë-Serbi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat