Kryesindikalisti kërkon nga Murati ekzekutimin e pagave: A ka prokurori ky shtet?

Aktuale

Kryesindikalisti kërkon nga Murati ekzekutimin e pagave: A ka prokurori ky shtet?

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 16:45
Ali Sefaj, Hekuran Murati

Kryesindikalisti, njëherësh zyrtari i Ministrisë së Infrastrukturës, Ali Sefaj, ka thënë se është mirë me i tregu dikush ministrit të Financave, se ai nuk ka kompetencë me i ndalë pagat e mësimdhënësve, sepse sipas tij, ai nuk është punëdhënësi, por punëdhënës janë komunat.

Sefaj me anë të një postimi në Facebook shkroi se Ministria e Financave duhet t’i ekzekutojë pagat dhe në rast të dyshimeve mundet të kërkojë prej auditorit që t’i auditojë lëndët, pra listat e dorëzuara nga komunat.

“Kjo përveq që është ndërhyrje në kompetencat e pushtetit lokal është abuzim flagrant më detyrën zyrtare duke shkelur disa ligje. A ka prokurori ky shtet, apo secili mundet me ba çka ti vjen për doresh”, shkroi ai teksa publikoi ligji për vetëqevrisjen lokale.

“LIGJI NR. 03/L-040 PËR VETËQEVERISJEN LOKALE Neni 17 Kompetencat vetanake Pika h) h) ofrimin e arsimit publik parashkollor, fillor dhe të mesëm, duke përfshirë regjistrimin dhe licencimin e institucioneve edukative, punësimin, pagesën e rrogave dhe trainimin e instruktorëve dhe administratorëve të arsimit”, shkroi Sefaj

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat