​Votimi për gjyqtarin e Kushtetueses vazhdon pas pauzës së Kuvendit

Aktuale

​Votimi për gjyqtarin e Kushtetueses vazhdon pas pauzës së Kuvendit

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 14:43
Foto ilustrim

Në dy raunde Kuvendi i Kosovës ka dështuar të zgjedhë gjyqtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Asnjë nga kandidatët nuk i ka marrë votat e mjaftueshme për t’u zgjedhur ndërsa do të ketë edhe një përpjekje pas pauzës së Kuvendit.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka bërë të ditur se raundi i tretë i votimit do të zhvillohet pas orës 15:30.

Në garë për gjyqtar të Gjykatës Kushtetuese ishin në garë ishin edhe Dukagjin Avdyli, Bardh Vokshi, Flamur Mrasori dhe Valon Hasani.

Ndërsa në raundin e parë votat e mjaftueshme i ka marrë Enver Peci i cili i është rekomanduar presidentes së vendit për emërim si gjyqtar i Gjykatës Kushtetuese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat