Kurti: S’dua të flas për halle në kremte, por ky është problemi më i mprehtë

Aktuale

Kurti: S’dua të flas për halle në kremte, por ky është problemi më i mprehtë

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 12:04
Albin Kurti në foltoren e Kuvendit të Shqipërisë

Kryeministri Albin Kurti në foltoren e Kuvendit të Shqipërisë, ku po mbahet mbledhja e përbashkët e dy kuvendeve në prag të 110 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, tha se s’do të flasë në ditë feste për halle, por përmendi largimin e rinisë nga të dyja vendet si hallin më të madh.

“Vendet tona ballafaqohen me probleme nga të cilat më i mprehti është ai i largimit të rinisë tonë të mirë e punëtore. Sot është kremte, Dita e Flamurit, e nuk dëshiroj të flas gjatë për probleme e halle, por dua t’iu dërgoj një mesazh të gjithë atyre që kanë marrë udhën gjithmonë të dhimbshme të gurbertit. Kjo ditë është edhe e juaja dhe më së shumti e juaja”.

Ai këtu foli për rolin e mërgatës, derisa tha se Kosova e Shqipëria ende s’kanë bërë mjaftueshëm që t’ua japin atdheun si opsion për jetesë.

“Mërgimtarët janë mbështetja më e madhe ekonomike për vendet tona e familjet e tyre, por edhe burim demokratizimi e kulture që ata e marrin në shoqëritë e zhvilluara ku shkojnë të jetojnë e punojnë. E di që atje s’po shkoni për qejf, po prej brengës. E di që ende s’kemi bërë mjaftueshëm që t’ua kthejmë besimin në institucione, në drejtësi, shtet e politikë që ju ta mendoni rritjen e fëmijëve tuaj në atdheun tuaj si opsionin më të mirë. Por, ju garantoj se këtë betejë do ta bëjmë deri në fund e do ta fitojmë edhe me ndihmën tuaj. Shqipëria bëhet, Kosova bëhet. Trojet ku jetojnë shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Mal të Zi e Luginë do të bëhen – edhe me ndihmën e Shqipërisë e të Kosovës. Puna është rruga jonë, nderi e besa janë cilësitë tona”.

Kurti me optimizëm tha se sikurse suksesi në muzikë, sport, shkencë e afarizëm nga shqiptarët nëpër botë “ashtu do të jemi në gjendje ne shqiptarët ta bëjmë edhe shtetin edhe demokracinë të suksesshme”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat