Komandanti i KFOR-it takohet me shefin e mbrojtjes të Maqedonisë së Veriut, flasin për sigurinë në Kosovë

Aktuale

Komandanti i KFOR-it takohet me shefin e mbrojtjes të Maqedonisë së Veriut, flasin për sigurinë në Kosovë

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 15:17
Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia, u takua me gjenerallejtënant Vasko Gjurchinovski, shef i mbrojtjes së Maqedonisë së Veriut dhe Erolld Musliun, drejtor i Agjencisë së Inteligjencës të Maqedonisë së Veriut, dhe i falënderoi për kontributin e madh të Maqedonisë së Veriut në KFOR.

Gjenerallejtënant Gjurchinovski, Musliu, dhe gjeneralmajor Ristuccia diskutuan për Ushtrinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe situatën e përgjithshme në zonë dhe përpjekjet e vazhdueshme të KFOR-it për siguri të qëndrueshme në Kosovë dhe në mbarë rajonin.

“KFOR-i mbetet plotësisht i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999 – për të siguruar një mjedis të qetë e të sigurt, dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë”, thuhet në njoftim. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat