Media gjermane: Diplomatët akuzojnë Borrellin që nuk është transparent dhe neutral

Aktuale

Media gjermane: Diplomatët akuzojnë Borrellin që nuk është transparent dhe neutral

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 15:36
Borrell

Sipas një raportimi të revistës prestigjioze gjermane “Der Spiegel”, diplomatët gjermanë e kanë akuzuar për shkelje të “transparencës, neutralitetit dhe kredibilitetit”. 

Borrell ka shkelur “transparencën, neutralitetin dhe besueshmërinë,” thuhet në shkrimin e medias gjermane me titull “Poker postesh në Bruksel, zemërim në Berlin”.

Më herët, ka pasur raportime të mediave se planifikohet zëvendësim i Përfaqësuesit të Lartë të BE-së në ndërmjetësimin e dialogut Kosovë – Serbi. 

Por, kur media ka pyetur zyrën për media të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, ata e kanë parë të paarsyeshme të deklarohen rreth raportimeve, sipas tyre, të pavërteta. 

Zyrtarë kosovarë kanë akuzuar Borrellin për anshmëri, pas takimit të fundit të Kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuciq, më 21 nëntor të këtij viti. 

Reagimet ndaj Borrellit shpërthyen, pasi Borrell bëri fajtore Kosovën për mosarritjen e një marrëveshjeje për targat në ditën e takimit, të cilin e ndërmjetësoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat