Lajçak: Me Vuçiqin biseduam për vazhdimin e dialogut dhe kthimin e serbëve të Kosovës në institucione

Aktuale

Lajçak: Me Vuçiqin biseduam për vazhdimin e dialogut dhe kthimin e serbëve të Kosovës në institucione

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 23:29
Miroslav Lajçak

I dërguari special për dialogun Miroslav Lajçak ka publikuar në rrjetin social Twitter postimin rreth takimit që ka pasur me presidentin e Serbisë Vuçiq lidhur me vazhdimin e dialogut dhe kthimin e serbëve të Kosovës në institucione..

Lajçak ka shkruar se gjatë takimit të sotshëm në Beograd me Vuçiq është biseduar për vazhdimin e dialogut, për kthimin e serbëve në institucione, si dhe për hartën e rrugës për marrëveshjen energjetike dhe për personat e pagjetur.

Më herët Vuçiq për gazetarë ka theksuar se me Lajçak ka biseduar për domosdoshmërinë e përmbushjes së marrëveshjes për asociacionin e komunave dhe respektimin e drejtave të popullit serb.

Me Lajçakun biseduam për ngjarjet në Kosovë dhe problemet e serbëve për shkak të hapave të njëanshëm të Prishtinës”, ka shkruar Vuçiq në Istangram.

Edhe Daçiq ka njoftuar se ka biseduar me Lajçakun të cilit i ka thënë se Beogradi është partner konstruktiv dhe angazhohet për zgjidhjen e t gjitha problemeve përmes dialogut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat