Dyshimet për vrasjen e Artan Zymberit në burgun serb, Koci: Deri tani nuk e dëgjova asnjë prononcim zyrtar për këtë çështje

Aktuale

Dyshimet për vrasjen e Artan Zymberit në burgun serb, Koci: Deri tani nuk e dëgjova asnjë prononcim zyrtar për këtë çështje

Nga: M.L. Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 19:55
Artan Zymberi

Vdekja në rrethana të pasqaruara e shqiptarit nga Peja me nënshtetësi norvegjeze në Burgun e “Sremska Mitrovicës” në Serbi ka ngjallur reagime të shumta.

I ndjeri Artan Zymberi ishte i dënuar me 3 vite burg në mbajtje të dënimit mbi 1 vit, ndërsa në fillim të vitit të ardhshëm do të transferohej në një institucion korrektues në Norvegji, ku do të mbante dënimin e mbetur.

Lidhur me këtë rast, ka reaguar avokati Arianit Koci, i cili ka thënë se sipas dyshimeve të familjes, Artani është vrarë në burg.

Ai është shprehur i habitur me faktin që nuk ka reaguar askush nga zyrtarët shtetëror të Kosovës për këtë rast.

“Shumë më rahat kishim qenë, po ta kuptonim që shteti i Kosovës po interesohet për fatin e qytetarit të vet - kushdoqoftë ai!”, ka shkruar Koci.

Postimi i plotë:

Familja Zymberi, pohon se djali i tyre Artan Zymberi, kosovari me shtetësi norvegjeze, ka vdekur në burgun e Serbisë, saktësisht në Mitrovicë të Sremit.

Sipas dyshimeve të kësaj familjeje, Artani është vrarë në burg.

Deri tani, nuk e dëgjova asnjë prononcim zyrtar për këtë çështje.

Rendi ka qenë që së paku zyra jonë ndërlidhëse në Beograd, apo Ministria e Punëve të Jashtme të na jep ndonjë informatë: A është e vërtetë kjo? Cilat janë informatat zyrtare preliminare?

Shumë më rahat kishim qenë, po ta kuptonim që shteti i Kosovës po interesohet për fatin e qytetarit të vet - kushdoqoftë ai!

Në fund të fundit, shteti ka obligim të kujdesët për çdo qytetar të tij.

Çështje të tilla, nuk mund të jenë veç barrë e familjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat