Azemi: Qeveria po e trajton sektorin privat si organet e dhunshme në vitet e 90-ta

Aktuale

Azemi: Qeveria po e trajton sektorin privat si organet e dhunshme në vitet e 90-ta

Më: 26 janar 2023 Në ora: 20:09
Jusuf Azemi

Kryetari i Sindikatës së Sektorit Privat, Jusuf Azemi duke e komentuar vendimin e Qeverisë për ndarjen e një shtese prej 50 euro për sektorin publik, ka thënë se ekzekutivi ka dhënë argumente se është duke i trajtuar punëtorët e sektorit privat ashtu siç janë trajtuar në vitet 90-99.

“Dje me këtë vendim që u morr na ka dhënë argumente të mjaftueshme se Qeveria e Kosovës është duke i trajtuar këta punëtorë ashtu qysh na kanë trajtuar organet e dhunshme që nga viti 1990 – 1999”, ka deklaruar ai.

Sipas tij, punëtorët e sektorit privat nuk janë dënuar aq shumë për çështje monetare, sa janë dënuar moralisht.

“Punëtorët e sektorit privat të Kosovës tani e tutje nuk do të presin asgjë sepse të bëhet një diferencim i tillë ka ndodhur vetëm në komunizëm atëherë kur njerëzit i thyenin rregullat e partisë komuniste. Nuk presim asgjë, është e dëmshme, e dhimbshme, jo që jemi dënuar aq shumë për çështje monetare, aq sa jemi dënuar në aspektin moral, pasi që punëtorët e sektorit privat punojnë në kushte më të rënda se të sektorit publik. Vendim qesharak, jo njerëzor që të ndahen mjete atyre që i kanë pagat trefish më të mëdha”, përfundoi Azemi.

Me vendim të Qeverisë së Kosovës, nga 50 Euro shtesë në pagë do të vazhdojnë të ndahen për punëtorët e sektorit publik edhe në muajin janar. Kështu mori vendim dje Qeveria në mbledhjen e saj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat