Abazi thotë se dialogu me Serbinë nuk do të përfundojë shpejt

Aktuale

Abazi thotë se dialogu me Serbinë nuk do të përfundojë shpejt

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 21:32
Haki Abazi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, vlerësoi se procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të përfundojë shumë shpejt.

Madje sipas tij, Serbia do mundohet në çdo formë, ta vështirësojë jetën e qytetarëve në Kosovë.

“Procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të përfundojë shumë shpejt fatkeqësisht. Jam i bindur që strategjitë janë të llojllojshme të cilat Serbia është duke i përdorur. Por, ajo kryesorja është pikërisht që qytetarëve të Kosovës t’u bëhet sa më e vështirë jeta këtu, që Kosova të mos ketë kapacitete intelektuale e njerëzore për të arritur në pikën ku shteti është ndërtuar dhe tani duhet të funksionojë”, deklaroi Abazi.

I pyetur se a ka ndryshuar kryeministri Albin Kurti, në raport me zhvillimet e fundit, Abazi tha se tani është e pamundur që për dy vitet e fundit të kultivohet ideja e dialogut me formatin që ka qenë.

“Qysh në fillim është dashur të caktohen kriteret dhe koordinatat e dialogut të ri, sepse ndodhën ndryshime në Kosovë, ndryshime të cilat erdhën edhe si rezultat i gabimeve të qeverive të kaluara dialog”, theksoi Abazi .

Njëherit, Abazi vlerësoi se Qeveria Kurti vazhdon të jetë në mjegull, pasi sipas tij, ajo nuk ka një vizion të qartë edhe në zhvillimin e kapaciteteve për energji.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat