Kamberi thotë se partitë shqiptare në Luginë e përkrahin reciprocitetin me Serbinë

Aktuale

Kamberi thotë se partitë shqiptare në Luginë e përkrahin reciprocitetin me Serbinë

Më: 9 shkurt 2023 Në ora: 00:31
Shaip Kamberi

Deputeti në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se të gjitha partitë shqiptare në Luginë e mbështesin plotësisht vendosjen e reciprocitet ndaj shtetit serbe.

“Ne kemi mjaft përçarje në Luginë të Preshevës. Shembulli i Këshillit Nacional dëshmon qartë se deri ku shkon marrëzia atje. Por se ka një dakordim të plotë për reciprocitet, ka. Këtë së paku publikisht e thotë secili kryetar i secilës parti”, deklaroi ai.

Sa i përket Asociacionit, ai theksoi se cili do që të jetë modeli i tij, është përgjegjësi e Qeverisë.

“Ajo që është fakt se marrëveshja për Asociacionin është e 2013, Kosova e ka pranuar dhe këtu është çështja që Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara po insistojnë në diçka që ju vetëm keni nënshkruar. Cilido të jetë modeli i Asociacionit, është tash përgjegjësi e kësaj Qeverie që do të diskutohet. Por se Kosova ka nënshkru një marrëveshje që do të pranojë një Asociacion nuk është e kësaj Qeverie, është e mëhershme”, potencoi kryetari i Partisë për Veprim Demokratik.

Kamberi shtoi se Lugina e Preshevës është me rëndësi për të pasur stabilitet në Ballkanin Perëndimor. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat