Vuçiq në Moldavi paralajmëron takime me Macron, Scholzin dhe liderë të tjerë

Aktuale

Vuçiq në Moldavi paralajmëron takime me Macron, Scholzin dhe liderë të tjerë

Më: 1 qershor 2023 Në ora: 09:05
Aleksander Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka konfirmuar pjesëmarrjen në Samitin e Komunitetit Politik Evropian që mbahet këtë të enjte në Chisinau në Moldavi.

Sipas agjendës së publikuar, ai dot ë zhvillojë takime me liderët më të fuqishëm evropianë – me Kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

Pos tyre takime kreu serb do të zhvillojë edhe me Kancelarin e Austrisë, Karl Nehammer, Kryeministrin e Çekisë, Peter Fijala, Presidentin e Malit të Zi, Jakov Milatoviq.

Më pastaj është paralajmëruar edhe një takim me Shefin për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat