Stojkoviq: BE-ja të shtypë dhunën në Serbi, Vuçiq krijoi vend antievropian

Aktuale

Stojkoviq: BE-ja të shtypë dhunën në Serbi, Vuçiq krijoi vend antievropian

Më: 4 qershor 2023 Në ora: 14:00
Protesta në veri

Avokati serb, Cedomir Stojkoviq reagoi pas protestës së djeshme në Serbi, ku mes serbëve nacionalistë valoi flamuri rus dhe parulla propaganduese si “Kosova është Serbi”. Ai paralajmëroi se nuk do të jetë më pjesë e protestave në rast se edhe njëherë protesta antidhunë në Serbi do të marrë kahje antievropiane.

Ai u shpreh se proteston për vlerat e Bashkimit Evropian, në mënyrë që në Serbi të krijohen kushte sociale, në të cilat vrasja e fëmijëve nuk do të përsëritej dhe jo për narrativa antievropiane.

Stojkoviq deklaroi se është kundër presidentit serb, Aleksandar Vuciqit, të cilin e akuzoi se e ka shndërruar Serbinë në një vend antievropian.

“Unë po protestoj PËR VLERAT E BASHKIMIT EVROPIAN, që do t'i mundësojë vendit tim të shtypë dhunën dhe të krijojë një atmosferë sociale në të cilën vrasja e fëmijëve nuk do të përsëritet, të cilat vlerat e BE-së nënkuptojnë që të kemi programe televizive normale, demokraci. , të drejtat e njeriut, zgjedhjet e lira, mediat e lira, stabiliteti ekonomik, shtypja e korrupsionit, shtypja e organizatave ekstremiste, ndëshkimi i banditëve në rrugë... etj. Unë po protestoj KUNDËR Aleksandar Vuçiqit, i cili është e kundërta e kësaj, që krijoi një vend antievropian”, shkroi ai në Twitter.

Për protestën antidhunës që u mbajt në Serbi, Stojkoviq tha se nuk protestoi për Kosovën ose kundër kryetarëve të komunave, por që figurat antievropiane të mos bëhen gjë normale në Serbi.

“Dhe unë nuk protestoj për Kosovën, "kundër Rio Tintos", për zëvendësimin e disa anëtarëve të REM me anëtarë të tjerë, dhe nuk ju lejoj të detyroni anëtarët e "Dverit" antievropian të jenë folës në protestën që jam. duke marrë pjesë. Kjo ishte e gjitha dje!”, u shpreh ai.

Sipas tij, një protestë që nuk bazohet në vlerat evropiane është padyshim e dështuar.

“Protesta do të dështojë edhe nëse ndërrohet qeveria, sepse Putini dhe “Kosova është zemra e Serbisë” në atë rast do të vazhdojnë të jenë emocioni kryesor i shoqërisë serbe dhe vija udhëheqëse. Dhe më lejoni t'ju them: protestat që janë të favorshme për Vladimir Putin dhe thirrjet që Kosova të kthehet në Serbi janë protesta që duhet të dështojnë”, shtoi ai.

“Ju mund t'i kishit përdorur fëmijët e vdekur për atë kthesë me vlera, dhe kjo është e vetmja gjë për të cilën mund t'i përdorni! Dhe jo për atë që shohim në fotot që bëra personalisht dje. Që protesta është bërë mbi bazën e fëmijëve të vdekur dhe që në atë protestë të shfaqet flamuri i Vladimir Putinit, i cili përzuri në varr qindra fëmijë me raketat e tij, dhe qindra mijëra njerëz në luftën që ai drejton? Se protesta bëhet në bazë të fëmijëve të vdekur dhe në atë protestë del flamuri i “Kosovës serbe”, që paraqet edhe brohoritje për luftë dhe vrasje? Do vij në protestën e radhës. Me më pak entuziazëm. Por nëse organizatorët e protestës nuk shpallin qartazi në protestën e radhës se kthimi urgjent në vlerat europiane është e vetmja mënyrë për të reduktuar dhunën, për të arritur demokracinë dhe lirinë e medias dhe se NUK KA VEND NË VLERA EVROPIANE PËR:

- VLADIMIR PUTIN

- FLAMURET RUSE

- DHE VEÇANTË QË FORCIMI I ARMATUAR I 1.700.000 SHQIPTARËVE NË KOSOVË TË JETOJNË NË SERBI kundër dëshirës së tyre.

Do të jetë protesta ime e fundit, sepse çfarë po ndryshojmë nëse jo vlerat tona? Që duhet të jenë evropiane! Dhe jo aziatike”, përfundoi ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat