Lajçak takim ‘kokë më kokë’ me Vuçiqin, diskutojnë për dialogun me Kosovën

Aktuale

Lajçak takim ‘kokë më kokë’ me Vuçiqin, diskutojnë për dialogun me Kosovën

Më: 21 shtator 2023 Në ora: 23:14
Miroslav Lajçak dhe Aleksandar Vuciq

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, gjatë qëndrimit në New York.

Përmbajtja e bisedës ka qenë për dialogun Kosovë – Serbi, kështu Lajçak ka thënë se me Vuçiqin kanë rënë dakord për nevojën për të avancuar zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit dhe rëndësinë e uljes së tensioneve.

”Diskutim i rëndësishëm me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq,  në rrugën përpara në Dialogun në margjinat e #UNGA. Ranë dakord për nevojën për të avancuar zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit dhe rëndësinë e uljes së tensioneve”, ka shkruar ai në Twitter.

Lajçak është akuzuar nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti që për takimin e 14 shkurtit është koordinuar me presidentin serb Vuçiq.

Pas këtyre akuzave, emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka reaguar duke thënë se “SHBA-ja është në linjë me Lajçakun”.

Ndërkaq, Kurti për Lajçakun është ankuar duke dërguar letra në Uashington, Berlin, Paris e Romë. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat