Kryeziu: Ushtria e Kosovës ka të drejtë të shkojë në veri

Aktuale

Kryeziu: Ushtria e Kosovës ka të drejtë të shkojë në veri

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 19:04
Kadri Kryeziu

Kadri Kryeziu, ish-gjyqtar i Kushtetueses, ka thënë se Ushtria e Kosovës ka të drejtë të shkojë në veri të vendit.

“Ushtria jonë ka të drejtë të shkojë në veri. Në bazë të nenit 126, pika  1 dhe 2 të Kushtetueses së Republikës së Kosovës, ushtria e Kosovës prej nga kompetencat e saj ka kompetenca për mbrtje të integritetit territorial”, ka thënë Kryeziu.

Kryeziu ka thënë se ushtria jonë është e profesionalizuar.

“Ushtria jonë është shumë e profesionalizuar për katastrofa, dhe është e sanksionuar edhe me Kushtetutë, e si është e mundshme një ushtri vendore të mos shkojë në vendin e vet për katastrofa”, ka thënë ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat