Deklarata e Vjosa Osmanit e ka lënë pa gjumë Aleksandër Vuçiqin – ja për çka bëhet fjalë!

Aktuale

Deklarata e Vjosa Osmanit e ka lënë pa gjumë Aleksandër Vuçiqin – ja për çka bëhet fjalë!

Nga: N. Sh. Më: 3 tetor 2023 Në ora: 23:48
Vjosa Osmani

Profesori universitar dhe analisti politik, Enver Bytyçi ka kritikuar ambasadorin amerikan në Beograd, Christopher Hillin, pas deklaratës së tij, se “Serbia është normale”.

Këtë deklaratë Hill e ka thënë pasi ka komentuar se është tërhequr ushtria serbe nga kufiri me Kosovën dhe të njëjtën kohë e ka quajtur hap pozitiv arrestimin e kryeterroristit Milan Radoiçiq.

Bytyçi përmes një postimi në Facebook, e ka përshëndetur edhe deklaratën e presidentes Vjosa Osmani, e cila ka paralajmëruar se Kosova ka prova të reja për implikimin e Serbisë në aktin terrorist ku mbeti i vrarë polici i Kosovës, Afrim Bunjaku.

Kjo deklaratë sipas profesorit e ka lanë pa gjumë Vuçiqin.

Postimi i plotë:

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, ka deklaruar sot se "tërheqja e ushtrisë serbe nga kufiri me Kosovën dhe arrestimi i Rdoiçiqit janë hapa pozitivë". Ai priti të flasë vetëm atëherë kur pa diçka pozitive, sipas tij e cila duhej thënë!

Sipas kësaj logjike mundet që Serbia të bëjë masakra, ndoshta edhe kundër serbëve në Kosovë, e kur ajo të dënojë një ose dy autorë, të thuhet se "Serbia është normale", "po bën hapa pozitivë"! Ky është qëllimi i zotit Hill: - Tu thotë partnerëve ndërkombëtarë se "Serbia është një vend normal"!

Por presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, me deklaratën e saj në CNN se do të dalin prova të reja për implikimin e Serbisë në aktin terrorist të Zveçanit, e ka lënë pa gjumë Aleksandër Vuçiq. Ndërsa sapo të publikohen këto prova edhe ambasadori Hill do të ndjehet keq! Serbia e Vuçiqit ka marrë tashmë pamjen reale që ajo ka - njësoj si Serbia e Milosheviqit!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat