Meta: Ballkani i Hapur ishte përpjekje për ta fuqizuar doniminim e Serbisë në rajon

Aktuale

Meta: Ballkani i Hapur ishte përpjekje për ta fuqizuar doniminim e Serbisë në rajon

Më: 26 shkurt 2024 Në ora: 21:26
Ilir Meta

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka thënë se iniciativa e Ballkanit të Hapur ishte një përpjekje për të fuqizuar dominimin e shtetit të Serbisë në rajon.

Madje sipas Metes, Ballkani i Hapur ishte një përpjekje për paparaqitur Kosovën si shtet defunksional dhe destruktiv ndaj iniciativave të tilla.

“Në fund të fundit Ballkani i Hapur ishte thjeshtë një përpjekje jo vetëm për t’i dhënë një lidership të pamerituar Serbisë dhe Vuçiqit, pasi Ballkani i Hapur ishte një përpjekje për të fuqizuar dominimin e Serbisë në rajon. Nuk ishte një marrëdhënie partneriteti, aspak transparente bazuar në akte, mbi dokumente, mbi vlera, standarde siç është për shembull procesi i Berlinit.

Njëkohësisht Ballkani i hapur në gjithë mënyrën si u konceptua ishte një provokim, një përpjekje për të vendosur në cep shtetin e Kosovës dhe për ta bërë atë që të ishte defunksional ose për t’u paraqitur sa më destruktiv ndaj iniciativave të tilla”, tha Meta.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat