Ambasada amerikane vlerëson përpjekjet e Kosovës në referendumet lokale të veriut

Aktuale

Ambasada amerikane vlerëson përpjekjet e Kosovës në referendumet lokale të veriut

Më: 21 prill 2024 Në ora: 21:36
Ambasada e Shteteve të Bashkuara

Prishtinë - Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka shprehur vlerësimin e saj pozitiv ndaj përpjekjeve të Kosovës për të shkarkuar kryetarët e komunave veriore përmes procesit të referendumit. Kjo vjen pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) njoftoi se iniciativa për tërheqjen e kryetarëve të komunave veriore nuk arriti të mblidhte kuorumin e nevojshëm të votuesve për të qenë valide.

Në një deklaratë për media, një zëdhënës i ambasadës theksoi qëndrimin e palëkundur të SHBA-së për mbështetjen e një Kosove demokratike, gjithëpërfshirëse dhe multietnike. Zëdhënësi shtoi se SHBA-ja vlerëson zgjedhjet e lira dhe legjitime si një kontribut thelbësor në ndërtimin e këtyre vlerave në shoqërinë kosovare.

Ndërsa votimet e mbajtura më 21 prill në katër komunat veriore u karakterizuan nga pjesëmarrja e ulët, ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka vazhduar të shprehë besimin se qytetarët e Kosovës duhet të kenë të drejtën të tërheqin zyrtarët e tyre të zgjedhur në përputhje me legjislacionin e Kosovës. Ai u bëri thirrje aktorëve politikë serbë të Kosovës për të marrë pjesë në procese të tilla ligjore.

Përpjekja për tërheqjen e kryetarëve ka ardhur në një kohë kur Lista Serbe, partia kryesore serbe në Kosovë, ka bërë thirrje për bojkot të procesit. Ky veprim ka nxitur reagime nga zyrtarët e Kosovës, përfshirë Presidenten Vjosa Osmani, e cila e ka cilësuar bojkotimin si një "fatkeqësi" dhe ka akuzuar presidentin e Serbisë për ndërhyrje në procesin zgjedhor të një shteti tjetër. Procesi, megjithatë, u shikua nga ndërkombëtarët si një hap drejt përforcimit të praktikave demokratike./BS

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat