​Rrugëtimi evropian, Bislimi: Statusi kandidat e hyrja në KiE, objektiva të Kosovës

Aktuale

​Rrugëtimi evropian, Bislimi: Statusi kandidat e hyrja në KiE, objektiva të Kosovës

Më: 24 prill 2024 Në ora: 21:29
Pamje nga takimi

Zëvendëskryeministri i Kosovës Besnik Bislimi ka pritur sot në takim delegacionin nga Këshilli i BE-së - Grupi i Punës për Ballkanin Perëndimor (COWEB), të cilët i ka informuar mbi zhvillimet e fundit në vend, ecurinë e qeverisjes dhe reformat në fushën e integrimeve evropiane dhe përgatitjet për Planin e Rritjes.

Bislimi ka thënë se Kosova po njeh progres në indikatorë të ndryshëm makroekonomikë ku ka shënuar rritje ekonomike, ulje të papunësisë, por edhe rritje të investimeve të huaja direkte e rritje të eksportit.

“Në rrugëtimin tonë evropian, kemi objektiv avancimin e marrëdhënieve me BE ku synojmë arritjen e statusit të vendit kandidat dhe anëtarësimin në Këshillin e Evropës dhe përfitimin nga Plani i Rritjes që pritet të sjellë rreth 950 milionë euro në Kosovë për katër vjetët e ardhshme”, ka shkruar Bislimi në Facebook.

Në takim u bisedua edhe mbi shkeljet e vazhdueshme të Serbisë në procesin e dialogut në Bruksel, si dhe nevojën për heqjen sa më parë të masave ndëshkuese ndaj Kosovës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat