Kurti afër Ramës në foton familjare të Samitit BE-Ballkani Perëndimor

Aktuale

Kurti afër Ramës në foton familjare të Samitit BE-Ballkani Perëndimor

Më: 16 maj 2024 Në ora: 11:46
Foto nga vendi i ngjarjes

Liderët e Ballkanit Perëndimor, përfaqësues nga BE-ja e ShBA-ja u bënë bashkë sot në Kotor për të diskutuar Planin e Rritjes.

Nën logon “Një rajon, një vizion”, liderët bënë edhe një fotografi familjare, ku kryeministri i vendit, Albin Kurti ishte krah homologut të tij shqiptar, Edi Rama.

Ndërsa, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ishte krah kryeministrit Milojko Spajiq dhe kryeministrit teknik të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi.

Plani i Zgjerimit të Ballkanit Perëndimor bazohet në katër shtylla, atë të rritjes së integrimit ekonomik me Tregun Unik të BE-së, rritjes së integrimit ekonomik brenda Ballkanit Perëndimor përmes Tregut të Përbashkët Rajonal, përshpëjtimin e reformave themelore dhe rritjes së ndihmës financiare.

 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat