Në Kosovë arrin një kontingjent i ri i ushtarëve gjermanë në kuadër të KFOR-it - komandanti jep detaje

Aktuale

Në Kosovë arrin një kontingjent i ri i ushtarëve gjermanë në kuadër të KFOR-it - komandanti jep detaje

Më: 23 maj 2024 Në ora: 19:57
Foto ilustrim

Sot në Kosovë (23 maj) në Kosovë ka arritur një kontingjent i ri i trupave gjermane në kuadër të KFOR-it.

Trupat do të vendosen në Komandën Rajonale të Lindjes të misionit të KFOR-it.

“Ardhja e një kontigjenti të ri të paqeruajtësve gjermanë pasqyron mbështetjen e gjatë të Gjermanisë për misionin e KFOR-it dhe për stabilitetin rajonal,” tha gjeneralmajori Ulutaş – komandant i KFOR-it.

“Ky kontigjent i shton forcë pranisë ushtarake tashmë të dukshme dhe fleksibël në të gjithë Kosovën dhe do të kontribuojë në aktivitetet tona të përditshme drejt sigurisë së qëndrueshme, në të mirë të të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë”, shtoi ai.

KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme.

KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), përkatësisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat