Ja si ndodhi vrasja e Triumf Rizës në gushtin e 2007-ës - ja çka dëshmoi Adelina Ismaili

Aktuale

Ja si ndodhi vrasja e Triumf Rizës në gushtin e 2007-ës - ja çka dëshmoi Adelina Ismaili

Më: 25 maj 2024 Në ora: 21:29
Triumf Riza dhe Adelina Ismaili

Rreth orës 15:45, 11 plumba, pas shpine ishin shtënë në drejtim të policit Triumf Riza, ai ishte vrarë prapa lokalit “Santea” në Prishtinë.

28-vjeçari, nga ai breshëri plumbash ishte goditur nga tre prej tyre, derisa po afrohej për të hyrë në automjetin e tij në parkingun i njohur si “Flamurtari”.

Vrasja ishte kryer nga Arben Berisha, në bashkëkryerje me Rrahim Abdullahun, Ilir Abdullahun dhe Fitim Avdiun.

Arben Berisha pranoi fajin për këtë vrasje dhe u dënua më 35 vjet burgim. Por, sipas prokurorit Andrew Carney që hetoi atë kohë rastin, Berisha vetëm kishte tërhequr këmbëzën, sepse ishte Enver Sekiraqa ai që e kishte dhënë urdhrin.

Përveç Berishës, për vrasje të rëndë në bashkëkryerje ishte dënuar edhe Fitim Avdiu dhe Rrahim Avdullahu, ky i fundit i njohur me nofkenën “Rrumçi” ishte arrestuar në 2011, pasi ishte në arrati. Avdiu ishte dënuar më 10 vjet burg, kurse “Rrumçi”, me një proces të ndarë më 7 vjet burgim në shkallë të parë. Për mos lajmërim të veprës penale, me gjobë ishte dënuar edhe Agron Emini.

Në dëshminë e Adelina Ismailit dhënë në polici në vitin 2008, ishte shprehur e bindur se Enver Sekiraqa kishte shtyrë Arben Berishën të qëllonte me armë Triumfin, pas as ajo as Triumfi nuk e kanë njohur Arben Berishën dhe nuk kanë pasur problem me të. Ajo kishte treguar edhe për ndjekjen dhe zhvatjen nga Enver Sekiraqa. Duke thënë se ishte e kërcënuar.

“Hej vajzë e mirë, në bagazh në mbajmë një karrige për invalidësh për vajzat të këqija të cilat se pari i dërgojmë në Lukar ku pasi unë t ‘ua bëje atë punën, ua bëjnë edhe shokët e mi, kështu që bëhu vajzë e mirë”, përshkruhet në aktakuzë

Por këto deklarata sipas aktakuzës së ndryshuar në 2016, thuhet se i kishte ndërruar më pas në gjykimin ndaj Arben Berishës e Rrahim Avdullahut, duke shfajësuar pothuajse plotësisht Sekiraqën nga çfarëdo aktivitetit kriminal.

Problemet me Sekiraqën, në deklaratat e dhëna në Polici, kishin treguar edhe nëna dhe motrat e këngëtares.

Enver Sekiraqa, si i dyshuari kryesor për këtë vrasje, menjëherë pas rastit ishte në arrati, dhe kishte një fletë arrest të 2008.

Përveç këtij fletëarresti, ai po kërkohej edhe nga Interpoli.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat