Si u pritën ushtarët e NATO-s në Kosovë, pak momente pas çlirimit

Aktuale

Si u pritën ushtarët e NATO-s në Kosovë, pak momente pas çlirimit

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 16:59
Pamje nga video

Kosova sot shënon 25-vjetorin e Çlirimit të vendit, kur trupat paqeruajtëse të NATO-s hynë brenda territorit të Kosovës, duke shënuar fundin e luftës që la më shumë se 13.500 njerëz të vrarë, kryesisht shqiptarë.

Fushata bombarduese e NATO-s, që zgjati 78 ditë, përfundoi më 10 qershor 1999, pas miratimit të Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), me kapitullimin e Serbisë dhe tërheqjen e forcave të saj nga Kosova.

Sot rikthehen në vëmendjen e publikut të gjitha pamjet që tregojnë gëzimin e popullit të Kosovës pas ndërhyrjes së NATO-s.

Në videot që gjenden në internet, shihet se ushtarët e NATO-s u priten me brohoritma nga qytetarët të cilët ishin të dërrmuar nga lufta.

Ndër pamjet më ikonike, prekëse e rrëqethëse është edhe ajo e burrit që hip mbi veturën e ushtarëve, duke brohoritur me aq zë sa kishte ‘NATO, NATO, NATO’.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat