Hovenieri në Ditën e Çlirimit: SHBA-ja krenare për mbështetjen ndaj Kosovës për t’u bërë shtet

Aktuale

Hovenieri në Ditën e Çlirimit: SHBA-ja krenare për mbështetjen ndaj Kosovës për t’u bërë shtet

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 19:55
Pamje nga 25 vjetori i çlirimit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka marrë pjesë sot në shënimin e Ditës së Çlirimit të Kosovës.

Ai në rrjetin X ka shkruar për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës

“Sot iu bashkova zyrtarëve kosovarë dhe mysafirëve të dalluar për të shënuar 25-vjetorin e hyrjes së forcave të NATO- në Kosovë, që i dha fund kampanjës brutale të spastrimit etnik të kryer nga regjimi i Millosheviqit”, ka shkruar Hovenieri në X.

“Shtetet e Bashkuara janë krenare për rolin e rëndësishëm që e kanë luajtur, bashkë me aleatët, për t’i stopuar horroret dhe për të mbështetur të gjithë popullin e Kosovës për ta realizuar të ardhmen e tyre si shtet sovran, i pavarur, multietnik, dhe demokratik”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat